Aktywność zawodowa wśród osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności stale wzrasta. Posiadanie zatrudnienia zaspokaja ważną potrzebę materialną człowieka, ale nie tylko. Buduje również poczucie pewności siebie, zapobiega wykluczeniu społecznemu oraz znacznie poprawia kontakt społeczny. Pozwala realizować indywidulane ambicje, plany i marzenia. Poczucie bycia potrzebnym sprawia, że praca jest dobrem każdego człowieka (cyt. za Janem Pawłem II).
Osoby z niepełnosprawnością mogą z powodzeniem radzić sobie w wielu sferach życia. Warto przytoczyć tutaj nazwiska takiej jak: Stephen Hawking (naukowiec), Jan Mela (polski podróżnik), Nick Vujicic (mówca motywacyjny) czy Natalia Partyka (polska medalistka paraolimpijska w tenisie stołowym). Każda z tych osób, pomimo swoich ograniczeń i trudności, wykorzystała swoją determinację, motywację i chęć zmiany w swoim życiu. Podobnie sytuacja ma się na rynku pracy. To, jak radzisz sobie w swoim życiu (również tym zawodowym), zawsze zależy od Twojej motywacji i możliwości, jakie dostrzegasz wokoło.
Możliwości, jakie stwarza rynek pracy, aby wspomóc osoby z niepełnosprawnością dotyczą różnego rodzaju programów i projektów wspierających ich zatrudnienie. Ich celem jest wsparcie osoby z trudnościami w zaplanowaniu i wdrożeniu indywidualnej ścieżki kariery zawodowej. Personalizacja działań będzie kluczem do osiągnięcia sukcesu. To dzięki indywidualnemu podejściu taka forma działania pozwoli na rzetelniejsze dopasowanie możliwości osoby z niepełnosprawnością do potrzeb rynku pracy. Różnego rodzaju programy i projekty spierają także w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych lub w adaptacji otoczenia zakładu pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Zniwelowanie np. barier architektonicznych pozwoli na łatwiejsze funkcjonowanie w pracy osób z ograniczeniami ruchowymi. Warto tutaj przyjrzeć się wsparciu PFRON, które daje możliwości wsparcia osoby z niepełnosprawnością zarówno w życiu zawodowym, jak i społecznym.
Zatrudnienie chronione to kolejna z możliwości. Firmy o statusie Zakładów Pracy Chronionej (ZPCh) dostosowują warunki pracy do osób posiadających niepełnosprawność. Celem przedsiębiorstwo o takim statusie jest zapewnienie możliwości zatrudnienia osobom z wyższymi stopniami niepełnosprawności, które mogłyby posiadać trudności z wykonywaniem zadań zawodowych w zwykłym miejscu pracy.
Warto pamiętać, ż na otwartym rynku pracy coraz więcej pracodawców bez statusu ZPCh, chętnie wspiera osoby z niepełnosprawnością oferując im pracę na równorzędnych stanowiskach pracy, jakie zajmują osoby zdrowe. Taką koncepcję zakłada zatrudnienie wspomagane. Celem jest wsparcie osoby z niepełnosprawnością w funkcjonowaniu na otwartym rynku pracy, dzięki utrzymaniu płatnego zatrudnienia. Sporą rolę odgrywa tutaj rola trenera pracy, który wspiera swojego podopiecznego na każdy etapie ubiegania się o pracą. Dodatkowo motywuje i zapewnia wsparcie w samym zakładzie pracy.
Znaczenie pracy zdalnej na obecnym rynku pracy widoczne jest w wielu branżach. To również szansa na zatrudnienie dla osób posiadających pewne ograniczenia zdrowotne. Praca zdalna lub hybrydowa pozwoli na wykonywanie zadań zawodowych z własnego domu, w dużo bardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach. Popularne zawody, oferujące pracę zdalną to m.in.: branża IT, marketing, copywriting, obsługa klienta, wirtualny asystent, analiza danych, grafika, sprzedaż internetowa, branża e-commerce.
Budowanie motywacji to podjęcia pracy będzie możliwe dzięki ciągłemu rozwojowi. Żyjemy w czasach, gdzie dostęp do zdobywania wiedzy nie stanowi większego problemu. Szkoły zaoczne, kursy i szkolenia on-line, webinary czy transmisje online w social mediach dają możliwość równości w zdobywaniu wiedzy. Warto z nich skorzystać i podnieść swoje kwalifikacje oraz zdobyć nowe informacje. Twoje kompetencje, postawa, prezentowane cechy osobowe mogą być dużo bardziej kluczowe w zatrudnieniu, niż ograniczenia, z którymi możesz się spotkać ze względu na posiadaną niepełnosprawność.
Julia Sztyk
Doradca zawodowy, doradca kariery, trener, szkoleniowiec
Autorka bloga www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com
Facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=100063069919715