Wiesz, kto nie ma szans na szybkie znalezienie pracy?
Osoba, która czeka, aż oferta pracy sama ją znajdzie. Zamiast narzekać, że rynek pracy jest trudny, pandemiczny, że mamy kryzys czy pracę można dostać tylko po znajomości, zacznij gromadzić wiedzę o rynku pracy i wykaż się aktywnością!
Po co Ci, zatem wiedza o rynku pracy?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta – dzięki tej wiedzy lepiej i skuteczniej przygotujesz się do procesu poszukiwania zatrudnienia i zwiększysz swoje szanse na ciekawą pracę. Dynamizm rynku pracy powoduje ciągłe pojawianie się nowych możliwości rozwoju i w związki z tym konieczność zmiany sposobu myślenia o Tobie, jako pracowniku. Proces poszukiwania zatrudnienia bywa często długi i męczący. Ciągłe spotykanie się z odpowiedziami odmownymi ze strony pracodawców, może powodować pojawienie się emocji związanych z poczuciem porażki, beznadziei czy nasilonymi objawami stresu. W każdej dziedzinie naszego życiach chcemy odczuwać komfort, radość i spokój. Tak samo możesz czuć się będąc przygotowanym do poszukiwania zatrudnienia. Co da Ci posiadanie wiedzy o rynku pracy? Nie tylko wewnętrzny spokój, ale również pewność siebie i swoich kompetencji. Możliwość dopasowania do zmieniających się realiów rynku pracy z pewnością ukaże szybsze efekty poszukiwania pracy, a w konsekwencji radość i zadowolenie z wykonywanych zadań zawodowych. Prawda, że możesz zyskać wiele?
Research informacji o rynku pracy to klucz do Twojego zawodowego sukcesu. Musisz wiedzieć, jak i gdzie szukać pracy, czego mogą oczekiwać od Ciebie pracodawcy, jakie zakłady pracy funkcjonują w Twoim najbliższym otoczeniu. Ważne jest też wykorzystanie maksymalnej liczby metod poszukiwania pracy, łącząc te bardziej tradycyjne z możliwościami, jakie dają dziś social media czy sieci networkingowe. Wiele firm poszukuje pracowników poprzez listy rekomendacyjne czy własne kanały społecznościowe. To właśnie zasoby Internetu będą dla Ciebie największym źródłem informacji o rynku pracy. I nie chodzi tylko o ogłoszenia związane z samymi wolnymi wakatami, ale również informacje o nowych inwestycjach w Twojej okolicy (jako potencjalnych miejscach pracy), nowych możliwościach rozwoju (podwyższających Twoje dotychczasowe kwalifikacje) czy spotkaniach networkingowych (jako źródło kontaktów biznesowych) w branżach, które leżą w kręgu Twoich zainteresowań.
Pamiętaj również o własnym zaangażowaniu. Aktywne poszukiwanie to praca na „cały etat”! Znasz to powiedzenie, że im więcej włożysz, tym więcej wyciągniesz? Jeśli wysyłasz do pracodawcy jedno CV w miesiącu, nie ma mowy o prawie żadnych efektach Twoich działań. Przeświadczenie, że praca sama Cię znajdzie jest zdecydowanie pasywną postawą i spowoduje, że poszukiwanie pracy stanie się długie, nieefektywne i w konsekwencji mocno frustrujące. Proces poszukiwania pracy wymaga zarówno czasu, ale również zaangażowania, skutecznego planowania, optymizmu i kreatywnego myślenia. Warto, abyś zmienił również postawę z „muszę” na „chcę”. Jak mawiał Winston Churchill: „Pesymista widzi trudności w każdej okazji, optymista – okazje w każdej trudności.” Szukaj również wsparcia zewnętrznego wśród specjalistów rynku pracy, takich jak doradcy zawodowi, pośrednicy pacy, rekruterzy, coachowie czy psycholodzy. Pomogą Ci przejść proces poszukiwania zatrudnienia z poczuciem wzmacniania Twoich zasobów i budowaniem pozytywnego nastawienia. Podpowiedzą również, jakie działania podjąć, aby był on skuteczny.
Nie istnieje jeden uniwersalny sposób poszukiwania pracy. Aby odnieść sukces na tym polu musisz wykazać się aktywnością oraz często kreatywnym i nieszablonowym spojrzeniem na rynek pracy. Tylko od Twojego zaangażowania zależeć będzie Twój sukces!
Julia Sztyk
Doradca zawodowy, trener, szkoleniowiec
Autorka bloga www.profesjonalny-doradca-zawodowy.blogspot.com